Section P. Paleomagnetism and Rock Magnetism
25.03.2020
Subtitle: Rock magnetism and applications
Chair: V. Shcherbakov
9:30-
9:50
Pavel MinyukDetrital and chemogenic iron in lake sediments of Far East Russia
9:50-
10:10
Sergey Burnatny, Pavel Minyuk, Marianna KirillovaRock magnetic and geochemical studies on sediments from Gryazevoye lake, NE Russia.
10:10-
10:30
Valery Belokon, Roman Lapenkov, Olga DyachenkoLong-range and short-range magnetic ordering in titanomagnetite
10:30-
10:50
Yaroslav SolyanikovRock magnetic and paleomagnetic data visualization of different cores online (on the example of MR0604-07R core sediments of the Sea of Okhotsk)
10:50-
11:10
Mikhail Reshetnikov, Sergey Astarkin, Alexandr SheudzhenPETRO- AND PALEOMAGNETIC CORE STUDIES: EXPERIENCE OF APPLICATION IN PRODUCTION PRACTICE
11:10-
11:30
Coffee break
11:30-
11:50
Valeriy Shcherbakov, Florian Lhuillier, Natalia SychevaAnalytical approach to describe thermoremanent and thermochemical remanence acquisition for single-domain grains by using the kinetic equations
11:50-
12:10
Valeriy Shcherbakov, Natalia SychevaComputer modeling of formation of thermochemical and thermoremanent magnetizations and simulation of the Thellier technique for an ensemble of interacting SD grains
12:10-
12:30
Roman Grachev, Valery MaksimochkinThermal remanence magnetization in a basaltic rock during laboratory low temperature oxidation in magnetic field
12:30-
12:50
Alexey Tselebrovskiy, Valeriy Maximochkin, Yulia Alekhina, Mikhail StogovThe magnetic parameters of marine basalts with different cooling rate
12:50-
14:10
Lunch break
Subtitle: Geomagnetic field models
Chair: A. Kosterov
14:10-
14:30
Sergey StarchenkoThe simplest geodynamo and solar dynamo models
14:30-
14:50
S.V. Starchenko, H.P. Rani, Y. RameshwarEarth's core and planetary magnetoconvection scaling and turbulence
14:50-
15:10
Yadagiri Rameshwar, Padma Anuradha, Gudukuntla Srinivas, David Laroze, Hari Rani, Sergey StarchenkoNonlinear Convection in Rotating Ferromagnetic Fluid
15:10-
15:30
Hari Ponnamma Rani, Yadagiri Rameshwar, K Naresh, Sergey Vladimirovich STARCHENKO Heat Transfer Analysis of Tangentially Rotating Fluid Flow past a Semi-Infinite Vertical Cylinder Kept in Uniform Horizontal Magnetic Field – Non-linear Regression and Back-propagation Neural Network
15:30-
15:50
Hari Ponnamma Rani, Vemula Narayana, Yadagiri Rameshwar, Sergey StarchenkoNumerical Flow Analysis in Γ shaped enclosure: Energy streamlines and Field Synergy
15:50-
16:10
Coffee break
16:10-
16:30
Sanja Panovska, Monika Korte, Jiabo Liu, Norbert NowaczykModeling the geomagnetic field over the past 100 ka: Challenges and approaches
16:30-
16:50
Sergey Starchenko, Svetlana YakovlevaBicentennial evolution and temporal statistics of the energy of the potential geomagnetic field
16:50-
17:10
Irina Demina, Sergey Ivanov, Sergey Merkuryev, Vadim SoldatovDetermination of the position of the South Magnetic Pole (SMP) based on experimental data obtained during Russian round-the-world expeditions: 1820 (F. Bellingshausen), 2020 (R/V "Admiral Vladimirsky")
17:10-
17:30
Sergey Merkuryev, Irina Demina, Sergey Ivanov, Vadim SoldatovComparison of global models of magnetic anomalies (WDMAM and EMAG2) using the magnetometric data obtained during the round-the-world expedition of R/V "Admiral Vladimirsky"
26.03.2020
Subtitle: Paleomagnetism I
Chair: V. Pavlov
9:30-
9:50
Alexei Didenko, Mikhail NosyrevSIKHOTE-ALIN OROGENIC BELT: PALEO-AND MODERN GEODYNAMICS
9:50-
10:10
Zinaida Gnibidenko, Aleksandra Levicheva, Nikolai Semakov, Vladimir MarinovThe Upper Cretaceous Magnetostratigraphy of northeast of Western Siberia
10:10-
10:30
Sergey Zakharov, Dmitry Metelkin, Evgeny VinogradovPaleomagnetism of the Tas-Yuryakh volcanic complex (Olenek uplift)
10:30-
10:50
Dmitriy Drozdov, Andrey Eliseev, Nikolay Mikhaltsov, Dmitry MetelkinNEW PALEOMAGNETIC DATA FROM PERMIAN-TRIASSIC TRAP COMPLEX OF THE KUZNETSK TROUGH
10:50-
11:10
Kristina Pakhomova, Evgeniy Vinogradov, Dmitry MetelkinPaleomagnetism of diatremes of the Tas-Yuryakh volcanic complex (Olenek uplift).
11:10-
11:30
Coffee break
11:30-
13:00
Poster viewing
P003Marina Kuzmicheva, Boris IvanovModeling of a magnetic anomaly associated with a complex crater, using the example of Bosumtwi crater

Presentation
P059Elena Sergienko, Svetlana Janson, Vladimir Karpinsky, Petr Kharitonskii, Ivan Levitsky, Ludmila PapkoEPR-spectroscopy of natural and artificial glasses

Presentation
P058Vyacheslav A. Starunov, Andrei KosterovEstimate of the duration of impact melts cooling in large meteorite craters from impactites' magnetic properties

Presentation
P007Olga Pilipenko, Inga Nachasova, Yuri Tsetlin Paleointensity Record of Bronze Age Ceramics from Sakhtysh-I and Sakhtysh -II settlements (Ivanovo Region, Russia)

Presentation
P021Alexandr Iosifidi, Viktor Popov, Andrei ZhuravlevUPPER DEVONIAN (FRASNIAN) DEPOSITS OF THE NORTH-WEST OF THE RUSSIAN PLATFORM: PALEOMAGNETIC DATA

Presentation
P022Alexandr Iosifidi, Viktor Popov, Vyacheslav StarunovPALEOMAGNETISM OF THE MIDDLE PALEOZOIC SEDIMENTS OF THE SOUTHWEST OF THE RUSSIAN PLATFORM (PODOLIYA)

Presentation
P030Inessa Golovanova, Konstantin Danukalov, Raushaniia Sal'manova, Nikita Parfir'ev, Natalia LevashovaLATE EDIACARAN HYPERACTIVITY PERIOD: NEW PALEOMAGNETIC DATA FROM THE SOUTH URALS
P037Roman Veselovskiy, Alexander Samsonov, Alexandra StepanovaNew paleomagnetic data from the Kola Peninsula dykes, NE Fennoscandia
P009Olga Pilipenko, Natalia SalnaiaRock magnetism of Cop-Takyl section marine deposits of Tarhanian interval (Kerch peninsula, Crimea)

Presentation
P065Sergey Gribov, Valeriy Shcherbakov, Natalya Aphinogenova, Vladimir Tsel'movichLaboratory Thellier paleointensity experiments on Red Sea basalt samples carrying TCRM acquired at the initial stage of heterophase oxidation of titanomagnetite grains

Presentation
P033Dmytro Hlavatskyi, Dilyara Kuzina, Vladimir Bakhmutov, Vadim Stepanchuk, Ievgen Poliachenko, Viktor Shpyra, Tetyana Skarboviychuk, Viktor YakukhnoRock magnetism of loess-palaesol sections – Lower Paleolithic sites within the Southern Bug Valley (Ukraine)

Presentation
P039Anastasia Iusupova, Nuriya Nourgalieva, Dilyara Kuzina, Vadim AntonenkoMagnetic-mineralogical features of sediments from lake Bannoe, Southern Urals

Presentation
P040Olga Ageeva, Ge Bian, Gerlinde Habler, Olga Pilipenko, Rainer AbartShape orientation anisotropy of magnetite micro-inclusions in plagioclase from oceanic gabbro

Presentation
P004Karimov FarshedDEMAGNETIZING FACTORS FOR INHOMOGENEOUSELY MAGNETIZED PARTICLES
P014Ariadna Dvorova, Sergei Rudko, Vladimir Vodovozov, Valentine BurtmanPaleomagnetism of the North-West segment of the Greater Caucasus Jurassic formations.
P028Leysan Fattakhova, Valeriy Shcherbakov, Dilyara KuzinaMagnetic properties of sod-podzolic soils in the southeastern part of the Mari El Republic

Presentation
13:00-
14:00
Lunch break
Subtitle: Paleomagnetism II
Chair: A. Kazansky
14:00-
14:20
Andrey Eliseev, Valentina Shcherbakova, Nikolay Mikhaltsov, Dmitry MetelkinPaleointensity of the geomagnetic field near the Permian-Triassic inversion, recorded in the rocks of the Kuznetsk trough
14:20-
14:40
Valentina Shcherbakova, Grigoriy Zhidkov, Valeriy Shcherbakov, Inessa Golovanova, Konstantin Danukalov, Raushaniya SalmanovaPaleointensity of Devonian rocks of the Southern Ural
14:40-
15:00
Vladimir Pavlov, Alexander LarionovThe character of the change in geomagnetic polarity on the eve of the Moyero superchron
15:00-
15:20
Shcherbakova Valentina, Thallner Danial, Bakhmutov Vladimir, Biggin Andy, Shcherbakov Valeriy, Zhidkov GrigoriyNew data on extremely low palaeointensities in the Neoproterozoic obtained on volcanic rocks from the Ukrainian shield
15:20-
15:40
Coffee break
15:40-
16:00
Dmitry Kovalenko, Margarita BuzinaPhanerozoic geodynamics of the Central Asian fold belt (CAFB) based on paleomagnetic data
16:00-
16:20
Inessa Golovanova, Konstantin Danukalov, Raushaniia Sal'manova, Nikita Parfir'ev, Natalia LevashovaNEW PALEOMAGNETIC DATA ON THE SEDIMENTS OF THE KATAV FORMATION (UPPER RIPHEAN, SOUTHERN URALS)
16:20-
16:40
Konstantin Danukalov, Inessa Golovanova, Aleksander Kosarev, Raushaniia Sal'manova, Nikita Parfir'evTHE DEVONIAN PALEOMAGNETISM OF THE WESTERN PART OF THE MAGNITOGORSK ZONE. NEW DATA.
16:40-
17:00
Maiia Anosova, Anton LatyshevLate Paleozoic syn-collisional remagnetization in the western slope of the South Urals: Implications for the reconstruction of horizontal tectonic movements.
27.03.2020
Subtitle: Paleomagnetism III
Chair: A. Kosterov
10:00-
10:20
Aleksandr Pasenko, Vladimir Pavlov, Sergey Chernyshov, Andrey DronovMagnetostratigraphic research of the Ordovician rocks of the Mishina Gora section (Pskov region)
10:20-
10:40
Anastasiya GuzhikovaMagnetozones of reverse polarity in the Turonian- Santonian of the Lower and Middle Volga regions
10:40-
11:00
Elizaveta Bobrovnikova, Ivan Lebedev, Alexandre Pasenko, Baha Eid, Florian Lhuillier, Vladimir PavlovNew estimates of the geomagnetic paleosecular variation during the Cretaceous Normal Superchron as inferred from the lava flows of the Okhotsk-Chukotka volcanic belt
11:00-
11:20
Ivan Lebedev, Alexander Pasenko, Baha Eid, Florian Lhuillier, Vladimir PavlovPaleomagnetism of Late Cretaceous Volcanics from the northern part of the Okhotsk- Chukotka volcanic belt and its significance for deciphering the tectonic history of the North-Eastern Asian and adjacent sectors of the Arctic Ocean
11:20-
11:40
Coffee break
11:40-
12:00
Natalia Salnaia, Yuliana RostovtsevaMagnetostratigraphic studies of Meotian and Sarmatian key sections Popov Kamen and Panagia (Taman Peninsula)
12:00-
12:20
Alexey Kazansky, Galina Matasova, Alexander Shchetnikov, Ivan FilinovThe first paleomagnetic data on the Ust-Obor section (Western Transbaikalia, Buryatia) and the problem of the Ust-Obor fauna complex
12:20-
12:40
Alexander Shchetnikov, Alexey Kazansky, Ivan Filinov, Galina MatasovaPreliminary Rock Magnetic and Paleomagnetic data from 14.5-meter core of Lake Kotokel bottom sediments (Baikal region)
Subtitle: Conference closing