Section S. Seismology
25.03.2020
Subtitle: Seismic Regime: Seismic Hazard, Fore- and Aftershock Activities
Chair: Troyan Vladimir
10:00-
10:20
Peter Shebalin, Sergey BaranovEarthquake productivity law
10:20-
10:40
Anastasiya Nekrasova, Vladimir KossobokovUnified Scaling Law for Earthquakes in assessment of seismic hazard and associated risks
10:40-
11:00
M.V. Rodkin, M.Yu. Andreeva, E.V. LiperovskayaTypical fore- and aftershock regime from world-wide and regional data, different modes of earthquakes' triggering
11:00-
11:20
Inna Sokolova, Natalya Mikhailova, Alexandr Velikanov, Natalya PoleshkoInduced seismicity of solid mineral deposits of Kazakhstan by data of KZNET network
11:20-
11:40
Sergey Baranov, Alexander Motorin, Peter ShebalinSpatial distribution of triggered seismic events in Khibiny Mountains
11:40-
12:00
Coffee break
12:00-
12:20
Vladimir Zhuravlev, Alexandr Sidorin, Albert LukkPossible relationship of some of the weak earthquakes in Turkey with industrial explosions.
12:20-
12:40
Inessa Vorobieva, Peter Shebalin, Sergey BaranovDeficit of large aftershocks and postseismic deformation
12:40-
13:00
Albert Lukk, Vera Lukk, Vladimir ZhuravlevSome Characteristics of Deformation counted by seismicity for Three Great Subduction Mega earthquakes
13:00-
13:20
Coffee break
13:20-
14:00
Poster viewing
S011Aristova Irina, Mikhailova NatalyaStudy of temporal and spatial regularities of strong crust earthquakes aftershocks in Central Asia
S024Alexey D. Zavyalov, Oleg D. ZotovON A NEW METHOD FOR DETERMINING THE CHARACTERISTIC SIZE OF EARTHQUAKE FOCAL ZONE

Presentation
S038Natalya Mikhailova, Inna Sokolova, Alexandr Velikanov, Alexandr SokolovEARTHQUAKES ORIGINS WITHIN ALMATY CITY
S036Svetlana Tusikova, Gulshat GilmanovaSpatial analysis of the epicenters of the hidden faults referring earthquakes (M ≥ 4.5) in the Priamurye region
S015Karimov Farshed, Salomov NusratulloSEASONAL VARIATIONS OF THE CREEP OF AN EXTREMELY STRESSED MEDIUM AND SEISMIC ACTIVITY
14:00-
15:00
Lunch break
Subtitle: Data Acquisition/Prosessing/Analysis
Chair: Ditmar Pavel
15:00-
15:20
Irina Sdelnikova, Grigory SteblovSatellite geodynamic observations in regions of high seismic activity of the Far East
15:20-
15:40
Dmitriy PresnovIce-mounted seismoacoustic array for passive monitoring of the “lithosphere–hydrosphere–ice sheet” system
15:40-
16:00
Vladimir Zhuravlev, Alexandr SidorinA multiplicative model of the influence of seasonal variations on geophysical processes and the possibility of identifying and excluding such influence.
16:00-
16:20
Inna Sokolova, Natalya Mikhailova, Alexandr SmirnovKazakhstan IGR ME RK monitoring network for the tasks of regional and global monitoring
16:20-
16:40
Vladimir ZhuravlevFeatures of time series of seismic activity in the Azores.
16:40-
17:00
Coffee break
17:00-
17:30
Poster viewing
S006Valentin Gravirov, Konstantin KislovApplication of Adaptive Filtering Techniques for Filtering Induced Seismic Noise
S007Valentin Gravirov, Konstantin Kislov, Ruslan ZhostkovInfluence of Changes in Ambient Temperature on Characteristics of Hydroacoustic Buoys
S009Konstantin Kislov, Valentin GravirovOn the Question of the Rotational Seismometry Metrology
S010Konstantin Kislov, Valentin GravirovVariations of Ambient Temperature and Following them Instrumental Noise of Seismic Instruments
S013Inna Sokolova, Alexandr Sokolov, Shokhrukh MurodkulovAnalysis of strong motions records of Pamir earthquake of December 7, 2015 (Mw=7.2) and its aftershocks
26.03.2020
Subtitle: Interpretation of Geophysical Fields
Chair: Troyan Vladimir
10:00-
10:20
Alena Seredkina, Sergei FilippovCURIE POINT DEPTH AND LITHOSPHERIC PARAMETERS IN THE ARCTIC
10:20-
10:40
Kseniia Nepeina, Elena BatalevaEvaluation of hypocenters distribution on the geoelectric models in the earthquake-prone areas
10:40-
11:00
Oleg D. Zotov, Anatol V. GuglielmiON THE POSSIBLE RELATIONSHIP OF EARTHQUAKES WITH THE SECTOR STRUCTURE OF THE INTERPLANETARY MAGNETIC FIELD
11:00-
11:20
Svetlana RiabovaGeomagnetic effect of Fukushima-ken Oki earthquake (2021)
11:20-
11:40
Nikolai Semakov, Aleksander KovalevThe local magnetic constant and it's use in earthquakes study
11:40-
12:00
Coffee break
12:00-
12:50
Poster viewing
S003Gulshat GilmanovaNorth-eastern and north-western directions faults of the Amur Region according to a comprehensive analysis of the relief and geophysical data
S008Valentin Gravirov, Dmitry LikhodeevInvestigation of the Relationship between the Fine Structure of Thermal Fields and Regional Geodynamic Processes on the Basis of the North Caucasus Geophysical Observatory
S039Viktor PupatenkoHigh-Frequency Seismic Noise Near the Bureya Hydroelectric Power Station
S016Karimov Farshed, Salomov NusratulloINFLUENCE OF MICROSEISMS ON CREEP RATE OF EXTREMELY STRESSED SOLID SAMPLES
12:50-
14:00
Lunch break
Subtitle: Earth's Structure
Chair: Seredkina Alena
14:00-
14:20
Elvira Isanina, Nikolai Sharov, Svetlana YuzhaninovaDIFFERENT-DEPTH PS ECWM-CDP SEISMIC PROSPECTING FOR CRUSTAL STRUCTURE STUDIES
14:20-
14:40
Tatiana KorolevaRayleigh wave phase and group velocities obtained using data from the Caucasus seismic network (CNET)
14:40-
15:00
Oxana SoloveyHorizontal velocity inhomogeneities of the mantle under Central Asia from Rayleigh wave phase velocities
15:00-
15:20
Evgenia Lyskova, Konstantin Sannikov, Alina ArzhanenkovaThe estimation of seismic waves anisotropy in the Carpatian region by different methods
15:20-
17:15
Lunch break
Subtitle: Geophysics and Life -- Memories about Professor Tatyana Borisovna Yanovskaya
Chair: Troyan Vladimir
17:15-
17:30
Vladimir TroyanMemories about Professor Tatyana Borisovna Yanovskaya
17:30-
17:50
Anatoli LevshinContribution of TB Yanovskaya to Computational Seismology (in memory of TB Yanovskaya)
17:50-
18:10
Pavel DitmarGeophysics and Life - Memories about Professor Tatyana Borisovna Yanovskaya
18:10-
18:30
Aleksei Kiselev, Azat TagirdzhanovParadoxical Properties of Nonstationary Wavefields of Point Sources in Isotropic Elastic Medium
18:30-
18:50
Boris Bukchin, Anastasia FomochkinaInvestigation of the surface waves in problems of studying of tectonic environment and earthquake sources.
18:50-
19:10
Tatiana Yanovskaya, Valentina Gobarenko, Tamara YegorovaSeismotomographic studies in the Black sea region
19:10-
19:30
Alena SeredkinaVELOCITY STRUCTURE AND ANISOTROPIC PROPERTIES OF THE ARCTIC UPPER MANTLE FROM SURFACE WAVE DATA
19:30-
19:50
N.V. Semenets, M.A. Vikulina Natural and social global disasters as a threat to sustainable development: a philosophical view of the problem